Десна – одна з останніх незарегульованих великих рівнинних річок на території України. Вона має одну з найбільших природніх заплав. У басейні Десни зосереджені найбільші запаси прісних підземних вод в Україні, а міжнародна Бернська конвенція відносить долину Десни в межах України до важливих для збереження біологічного різноманіття територій – «Смарагдової мережі Європи».
Однак, при всій своїй величі та красі, річка Десна є вразливою до кліматичних змін та зовнішнього впливу. Оскільки вона живиться водами природного стоку, тому її наповненість залежить від погодних умов, весняної повені, та загалом кількості опадів протягом року. І, якщо на глобальні кліматичні зміни пересічному громадянину вплинути важко, то кожен з нас здатен зробити свій внесок задля збереження «Перлини Полісся».
Саме для популяризації правильного ставлення до водних ресурсів басейну Десни, у 2018 році було запроваджене екологічне свято День Десни! Яке відтоді відзначається щорічно 8 вересня.
Основна мета Дня Десни – екологічне виховання. Що несе з собою і зміну ставлення населення до водних ресурсів, і привернення уваги органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, представників бізнесу та громадських організацій до екологічних проблем водних об’єктів і пошуку шляхів їх спільного вирішення.
З нагоди цього свята ми й хочемо зазначити кілька порад дотримання яких, попри їх простоту, справді позитивно впливає на стан водних ресурсів:
- Відмовтеся від використання одноразових речей. Здавалося б, можна взяти на природу одноразовий посуд, щоби зекономити час. Але навіть викинутий на смітник, він розкладатиметься там століттями, забруднюючи довкілля.
- Прибирайте за собою. Вчіть цьому дітей! Завжди вивозьте сміття з природи, особливо неорганічне. Адже навіть закопане в землю біля водойми, воно буде її отруювати.
- Обирайте миючі засоби без фосфатів. Ви часто могли бачити, як влітку цвіте вода – стає зеленого кольору. Зі стічними водами, у водойми потрапляє багато фосфатів. Ними живляться зелені водорості, котрі забирають занадто багато кисню з води. З-за чого гинуть інші рослини та риба, а вода набуває відповідного забарвлення.
- Бережно та ощадливо використовуйте водні ресурси забрані з поверхневих водних об’єктів або видобуті з підземних джерел. Контролюйте їх використання за допомогою засобів водовимірювальної техніки.
- Не розорюйте заплавні землі річок та дотримуйтесь правил водоохоронного режиму та водного законодавства. Адже через розорювання заплав та водоохоронних зон річок їх басейни практично позбавлені природних біофільтрів , що призводить до берегової ерозії і як наслідок відбувається замулення та обміління річок.
І пам’ятайте: Десна – це неймовірний та безцінний спадок! І кожен з нас має не лише насолоджуватися її багатствами, а цінувати та берегти річку, аби передати її прийдешнім поколінням!
Вітаємо з Днем Десни!