- створюється Держводагентством та є консультативно-дорадчим органом у межах суббасейнів Десни та верхнього Дніпра;
- діє на території Сумської, Чернігівської та Київської областей;
- створюється відповідно до статей 133, 15 Водного кодексу України, на основі принципів Конвенції про охорону та використання транскордонних витоків та міжнародних озер 1992 року, Директиви 2000/60/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС від 23 жовтня 2000 року про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики, з метою врахування інтересів усіх зацікавлених сторін щодо використання та охорони вод та відтворення водних ресурсів у межах річкового басейну при впровадженні інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом.
ПОЛОЖЕННЯ ПРО БАСЕЙНОВУ РАДУ ДЕСНИ ТА ВЕРХНЬОГО ДНІПРА
ПОЛОЖЕННЯ про секретаріат басейнової ради Десни та верхнього Дніпра
План роботи басейнової ради Десни та верхнього Дніпра на 2024 рік
Склад басейнової ради Десни та верхнього Дніпра
Структура секретаріату басейнової ради Десни та верхнього Дніпра 2023
Підсумковий звіт роботи басейнової ради Десни та верхнього Дніпра
26 червня, відбулося чергове засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра.
На засіданні під головуванням Сергія Цибулі - голови басейнової ради Десни та верхнього Дніпра, директора навчально-наукового інституту механічної інженерії, технологій та транспорту Національного університету «Чернігівська політехніка», професора, доктора технічних наук, розглянуто питання:
- схвалення проєкту Плану управління річковим басейном Дніпра (суббасейни Верхнього Дніпра та річки Десна) на 2025-2030 роки.
- важливість проведення просвітницьких заходів, свята «День Десни» для збереження водних ресурсів.
За результатами засідання члени басейнової ради, прийняли рішення по схваленню ПУРБ.
ПУРБ є одним з євроінтеграційних зобов’язань України в частині імплементації Водної Рамкової Директиви ЄС та ключовим документом, що визначає основні напрями управління водними ресурсами річкового басейну на період 2025-2030 років. Втілення його в життя забезпечить покращення якості води, використання водних ресурсів, збереження екосистем річки та зменшить негативний вплив на водні ресурси в цілому.
Протокол засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра № 2
Сьогодні, 30 листопада, відбулися установчі збори заінтересованих сторін з питань формування нового складу басейнової ради Десни та верхнього Дніпра на період 2023-2028 років, які проходили у форматі відео-конференції.
Пропозиції кандидатур від заінтересованих сторін для включення до складу басейнової ради Десни та верхнього Дніпра приймалися з 10 жовтня по 10 листопада 2023 року. Від кандидатів у члени басейнової ради з Чернігівської, Сумської та Київської областей надійшло 37 заяв.
На установчих зборах сформовано персональний склад басейнової ради, який відповідно до Положення про басейнову раду Десни та верхнього Дніпра відповідає вимогам щодо галузевого та адміністративно-територіального розподілу. Зокрема, водокористувачі складають 30%, представники центральних органів виконавчої влади та водогосподарських організацій – 16%, місцевих органів виконавчої влади – 8%, наука, освіта – 14%, неурядові організації – 24%, органи місцевого самоврядування – 8%.
До учасників зборів звернулась Марія Шпанчик – начальник Управління забезпечення водними ресурсами Держводагентства, яка наголосила на важливості ролі басейнової ради у схваленні і реалізації Плану управління суббасейном Верхнього Дніпра та річки Десна, а також висловила сподівання, що новий склад басейнової ради виявить активну позицію у реалізації заходів по досягненню екологічних цілей.
Також обрано голову басейнової ради, його заступника, виконавчого секретаря і ухвалено структуру секретаріату басейнової ради. Головою басейнової ради Десни та верхнього Дніпра обрано Сергія Цибулю – директора навчально-наукового інституту механічної інженерії, технологій та транспорту Національного університету «Чернігівська політехніка», професора, доктора технічних наук, заступником голови басейнової ради – Олександра Рибалку, начальника Деснянського БУВР.
Протокол установчих зборів 30.11.23
22 червня відбулось чергове засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра для обговорення питань впровадження інтегрованого управління водними ресурсами та підготовки плану управління річкового басейну Дніпра.
Директор Blue Rivers Екологічний консалтинг Олексій Ярошевич ознайомив учасників засідання про виконання графіка підготовки плану управління суббасейну Верхнього Дніпра і річки Десна та подальшими кроками щодо написання восьмого розділу, що включає повний перелік програм і планів, їх зміст і проблеми, які передбачено розв’язати.
Ірина Мороз, начальник відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод Деснянського БУВР, наголосила, що стратегічною ціллю ПУРБ є досягнення «доброго» екологічного стану поверхневих вод та проінформувала про залучення водокористувачів та органів місцевого самоврядування до надання пропозицій до підготовки програми заходів. З цією метою управлінням проведено навчальні семінари та ряд консультацій. В результаті проведеної роботи, до управління надійшло 442 пропозиції від 109 водокористувачів та від 69 територіальних громад суббасейну.
Крім цього, в нашій країні, в тому числі на території суббасейну, продовжується повномасштабна війна, прикордонні райони перебувають постійно під обстрілами, що завдає збитків водній галузі та негативно впливає на стан водних об’єктів регіону. Ліквідація наслідків військових дій також буде врахована у програмі заходів.
Наразі підготовлено робочий проєкт заходів та проводиться аналіз їх економічної ефективності. Але це ще не кінцевий варіант, інформація буде уточнюватись та доповнюватись протягом поточного року.
Також за пропозиціями членів басейнової ради, до порядку денного засідання було включено питання існуючих проблем обліку використання води, адже відсутність дієвого обліку використання водних ресурсів водокористувачами фактично призводить до невиконання умов спеціального водокористування, неконтрольованого споживання та ненадходження коштів від сплати рентної плати. Детальну інформацію з цього питання надав Сергій Жук, начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
Наприкінці засідання голова басейнової ради Сергій Цибуля представив присутнім освітню програму «Екологія» в НУ «Чернігівська політехніка» для врахування думки досвідчених фахівців при підготовці майбутніх спеціалістів.
Всі пропозиції та думки, які звучали на засіданні будуть опрацьовані та враховані в подальшій діяльності.
Протокол засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра № 1
11 липня у форматі онлайн відбулося чергове засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра, яке проходило в адмінбудівлі Деснянського БУВР. Захід проходив під головуванням Сергія Цибулі — голови басейнової ради, представника від Національного університету «Чернігівська політехніка».
Оскільки басейнова рада є частиною євроінтеграційного процесу та демократичною платформою, яка впроваджує дві складові управління (за басейновим принципом та за інтегрованим методом управління), її робота повинна бути результативною як ніколи.
Цього разу окрім членів басейнової ради до обговорення питань приєднались і представники органів місцевого самоврядування басейну Десни на території Чернігівської та Сумської області та представники Держекоінспекції у Чернігівській області. Завдяки залученню громад до існуючих проблем стане можливим включення до місцевих програм заходів, спрямованих на вирішення водно-екологічних проблем та буде розпочато їх фінансування.
Саме активна співпраця Басейнової ради з органами місцевого самоврядування сприятиме збереженню довкілля та формуванню позитивного іміджу України на міжнародній арені, що є особливо важливим у контексті міжнародних зобов’язань України.
Всі спільно напрацьовані рішення й пропозиції, які звучали на засіданні, будуть враховуватись під час розроблення та виконання Плану управління річковим басейном.
Протокол засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра №1 від 11.07.2022
Сьогодні у форматі відеоконференції відбулося позачергове засідання Басейнової Ради Десни та Верхнього Дніпра. Захід проходив під головуванням заступника голови Чернігівської обласної ради Арсена Дідура. Коло учасників сьогоднішнього засідання значно розширилося, окрім членів басейнової ради та запрошених, в засіданні взяли участь представники Державного агентства водних ресурсів України, зокрема його голова Валентин Шліхта, та Експерти з управління річковими басейнами проєкту ЄС «Водна ініціатива плюс».
Члени басейнової ради обговорили головні водно-екологічні проблеми суббасейнів Десни та Верхнього Дніпра у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра за сприяння Держводагентства та у рамках проєкту «Водна ініціатива плюс Європейського Союзу для країн Східного партнерства».
Щодо цього питання було прийнято два рішення. А саме, взяти до відома інформацію щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра. Та рекомендувати Деснянському БУВР та РОВР у Сумській області, БУВР середнього Дніпра сприяти поширенню інформації щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейнів верхнього Дніпра та річки Десна у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.
Також до уваги учасників засідання було представлено проєкт програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну Десни та Верхнього Дніпра. Щодо цього питання було прийнято рішення взяти до відома інформацію зазначеної програми.
Підбиваючи підсумки позачергового засідання, заступниця голови Басейнової Ради начальниця Деснянського БУВР Наталія Грудницька подякувала присутнім за участь у заході та висловила сподівання щодо подальшої плідної співпраці.
Нагадуємо, що до 15 вересня тривають громадські консультації щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна в рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра. І кожен активний громадянин може висловити свою думку, котра буде враховуватися експертами. Для цього потрібно пройти відповідне опитування, за посиланням https://docs.google.com/…/1FAIpQLSd00N6nWPIbaxIiLZ…/viewform. Більш детальну інформацію з цього приводу ви можете знайти на офіційному сайті Деснянського басейнового управління водних ресурсів.
Протокол засідання басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра №2
19 серпня 2020 року в форматі відеоконференції відбулося чергове засідання Басейнової ради Десни та верхнього Дніпра. Очолювані заступником голови Чернігівської обласної ради Арсеном Дідуром водокористувачі, науковці, члени громадських організацій, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування зустрілися задля обговорення питань управління водними ресурсами, проведення природоохоронних та реабілітаційних екологічних заходів.
В ході обговорення розглядалися важливі і актуальні питання діяльності комунальних підприємств централізованого водопостачання та водовідведення. Зокрема, обговорення торкнулося виконання заходів щодо зменшення антропогенного навантаження на водойми басейну Десни від скиду забруднюючих речовин. До вивчення питання та пошуку шляхів вирішення долучилися представники КП «Чернігівводоканал» Ольга Шевченко та Держекоінспекції у Чернігівській області Валентина Дзюба. Виваженим рішенням ради було рекомендувати надавати інформацію про скиди стічних вод з перевищенням нормативів місцевим органам Державної екологічної інспекції України, визначити основних забруднювачів поверхневих водних об’єктів та підтримувати громадські ініціативи спрямовані на вирішення проблеми.
Крім того, учасники засідання приділили увагу впливу на довкілля при розчистці русел річок та потребі у відновленні болотних комплексів в суббасейнах Десни та верхнього Дніпра. Доповідь з даного питання підготувала представник Міжнародної екологічної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська. Подальше обговорення наданої доповіддю інформації велося в напрямку посилення уваги та вивчення проблематики з боку дотичних до неї організацій.
Дискутуючи, члени Басейнової ради торкнулися й такого чутливого для стану водойм питання, як долучення локальних громад до виконання місцевих програм природоохоронного спрямування та заходів по збереженню та відтворенню водних ресурсів. Зокрема питання фінансування заходів. З цього приводу обґрунтовано висловилися представниці Регіонального офісу водних ресурсів у Сумський області Олена Вакарчук та Чернігівської облдержадміністрації Олена Легейда. Учасники засідання порадили адміністративним органам Чернігівської та Сумської областей першочергово спрямовувати цільове фінансування на природоохоронні заходи що в певній мірі вирішують проблеми незадовільного стану водних об’єктів, що найбільш навантажені антропогенним впливом, та звернутися до об’єднаних територіальних громад з питання залучення коштів на заходи з відновлення «доброго» стану вод.
Заступниця голови басейнової ради начальниця Деснянського БУВР Наталія Грудницька ініціювала внесення на порядок денний наступного засідання басейнової ради питання про проведення громадських консультацій щодо головних водно-екологічних проблем суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна в рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра, а також представлення проекту програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейнів.
Протокол засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра
10 жовтня на засіданні басейнової ради Десни та верхнього Дніпра було розглянуто питання розробки елементів плану управління річковим басейном Дніпра (в частині суббасейну Десни та суббасейну верхнього Дніпра); кроки створення Смарагдових територій у басейні Десни; обговорено питання впливу змін клімату на водні ресурси та приклади заходів з водної адаптації в басейні Десни та верхнього Дніпра.
Члени басейнової ради прийняли ряд управлінських рішень по даних питаннях (Протокол від 10.10.19 № 2) та визначили свої наступні кроки, затвердивши План роботи басейнової ради на 2020 рік.
8 вересня поблизу селища Сосниця на Чернігівщині відбувся масштабний еко-івент «День Десни». Захід проводився з метою привернення уваги місцевих жителів до проблем річки, розуміння необхідності бережливого ставлення до водних ресурсів та формування екологічної свідомості підростаючого покоління.
Підприємства, установи та організації, які мають своє представництво в басейновій раді Десни та верхнього Дніпра підтримали ініціативу проведення даного екологічного заходу, прийняли активну участь в її організації і проведенні, поширенні інформації про захід серед громадськості та всіляко сприяли організаторам свята.
На березі Десни було організовано різноманітні локації, де гості свята розгадували екологічний кросворд, приймали участь у пізнавальних іграх і розвагах та отримували цікаві знання про річку та її роль у житті людини.
Окрема локація була присвячена діяльності басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра. Тут присутні мали можливість висловити свої пропозиції та побажання щодо покращення екологічного стану водних об’єктів, освідчитися улюбленій річці у коханні та отримати пам’ятні сувеніри. Біля тематичної фотозони «Візьми участь у басейновій раді» можна було уявити себе її членом та сфотографуватись на згадку.
Члени басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра від Чернігівської обласної ради, Чернігівського національного технологічного університету, Чернігівської обласної організації Українського ТОВ охорони природи спільно зі студентами Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка, водогосподарських організацій (Деснянського басейнового управління водних ресурсів та Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області), ГО «За відродження Десни», КП «Чернігівводоканал» та АТ «Фармак» виступили не тільки організаторами і партнерами свята, а й заявили про свою активну екологічну позицію. Адже для того, щоб водні перлини нашого краю залишилися не лише на карті, потрібен не тільки загальнодержавний системний підхід до комплексу існуючих викликів та перспектив, а й розуміння необхідності бережливого ставлення до водних ресурсів кожної людини.
19 квітня 2019 року на засіданні басейнової ради Десни та верхнього Дніпра обговорили проблеми забруднення вод суббасейну Десни та верхнього Дніпра, проаналізували виконання природоохоронних заходів діючих державних та місцевих програм, вивчили досвід з розробки пілотного проекту плану управління річкового басейну верхнього Дніпра та спланували роботу по залученню широких верств населення до проведення свята «День Десни».
ПРОТОКОЛ засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра від 19.04.2019
Державним агентством водних ресурсів України у відповідності зі ст.133 Водного кодексу України та наказом Мінприроди України від 26.01.2017 №23 розпочато формування складу Басейнової ради Десни та верхнього Дніпра.
Згідно наказу Держводагентства від 31.07.2018 № 565, Деснянське БУВР визначено відповідальною організацією за формування складу Басейнової ради Десни та верхнього Дніпра та підготовку, проведення зборів представників заінтересованих сторін.
Проведення зборів заінтересованих сторін щодо утворення Басейнової ради Десни та верхнього Дніпра відбудеться 23 жовтня 2018 року о 12-00 год. за адресою:
Деснянське басейнове управління водних ресурсів,
проспект Перемоги, 39 А, м. Чернігів, 14017;
Порядок денний:
- Обрання робочих органів та затвердження регламенту роботи зборів заінтересованих сторін щодо формування складу басейнової ради.
- Формування складу басейнової ради.
- Розгляд проекту Положення про басейнову раду.
- Обрання голови басейнової ради та його заступника.
- Утворення секретаріату басейнової ради, його структури та обрання виконавчого секретаря.
- Інші питання.
Пропозиції щодо кандидатур до складу басейнової ради приймаються до 30.09.2018 на адресу:
Деснянське басейнове управління водних ресурсів, проспект Перемоги, 39 А, м. Чернігів, 14017;
тел./факс (04622) 4-20-38
е-mail: dbuvr@desna-buvr.gov.ua
Надання кандидатур здійснюється шляхом подання заяви разом із супровідним листом від організації, яку кандидат представляє.
Контактні особи:
Потапенко Вадим Олександрович, тел. (04622) 4-20-38
Сластьон Ольга Михайлівна, тел. (04622) 4-20-39
Інформацію про дату, час і місце проведення установчих зборів буде розміщено на офіційних сайтах Держводагентства та Деснянського басейнового управління водних ресурсів у рубриці «Басейнові ради» після 1 жовтня 2018 року.