Державний моніторинг за європейськими стандартами

З 2019 року в Україні запроваджено європейські підходи щодо здійснення моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 758 затверджено новий Порядок здійснення державного моніторингу вод.
Порядком визначено чіткий розподіл обов’язків між суб’єктами моніторингу без дублювання повноважень, введено нові показники моніторингу, які в Україні до цього часу не вимірювались – пріоритетні, гідроморфологічні та біологічні.
Залежно від цілей та завдань державного моніторингу вод встановлюються такі процедури:

  • процедура діагностичного моніторингу масивів поверхневих та підземних вод;
  • процедура операційного моніторингу масивів поверхневих та підземних вод;
  • процедура дослідницького моніторингу масивів поверхневих вод.

Відповідно до оновлених наказів Міндовкілля від 09.01.2024 № 37 «Про затвердження Програми державного моніторингу вод», Держводагентства від 12.01.2024 № 7 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод», Деснянським БУВР у  2024 році здійснюється виконання програми державного моніторингу вод, в частині діагностичного та операційного моніторингу  МПВ басейну річки Дніпро суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна, та суббасейну Середнього Дніпра (в межах Чернігівської області).

Мережа пунктів спостереження державного моніторингу вод суббасейну річки Десна на 2024 рік:
В басейні Дніпра суббасейні річки Десна передбачено здійснювати моніторинг на 9 МПВ у 13 пунктах на річках: Десна, Снов, Стрижень, Білоус, Мена, Остер, Сейм, Шостка, Вир.
Чернігівська область – 7 пунктів моніторингу;
Сумська область – 3 пунктів моніторингу;
Київська область – 3 пункти моніторингу.

Виконання програми державного моніторингу вод в Чернігівській області (зона діяльності Деснянського БУВР):
3 травня 2021 року лабораторією Деснянського БУВР проводиться щомісячний відбір та доставка проб до лабораторії Північного регіону Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ  м. Вишгород на визначення вмісту пріоритетних органічних і неорганічних забруднюючих речовин, затверджених наказом Мінприроди від 06.02.2017 №45 та контроль яких передбачений Водною Рамковою Директивою ЄС.

Відповідно до Програми державного моніторингу вод на 2024 рік дослідження виконуються на 7 МПВ у 9 пунктах, а саме:

6 МПВ, 7 п.м суббасейну Десна:

  • р. Стрижень, м. Чернігів;
  • р. Снов, с. Снов’янка;
  • р. Десна, Мале Устя;
  • р. Десна, в межах м. Чернігів;
  • р. Білоус, м. Чернігів;
  • р. Мена, нижче м. Мена;
  • р. Остер, 1 км нижче сел. Козелець.

1 МПВ, 2  п.м суббасейну Середній Дніпро(в межах Чернігівської області):

  • р. Удай, м. Прилуки (0,8 км вище);
  • р. Удай, м. Прилуки (1,0 км нижче).

В 2024 рік лабораторією Деснянського БУВР здійснюється виконання гідрохімічних вимірювань за фізико-хімічними  показниками у 2 пунктах моніторингу на МПВ річки Десна, забір води з якого здійснюється для задоволення питних та господарсько-побутових потреб населення.

Відповідно до Порядку здійснення державного моніторингу вод Держводагентством здійснюється трансформація існуючої системи моніторингу з розподілом функцій між існуючими лабораторіями та уникнення їх дублювання.