Загальновідомо, що людина не може довго існувати без води. За її допомогою підтримується баланс в організмі та забезпечується гігієна тіла. Окрім того наші пращури здавна використовували воду задля оздоровлення та загартування. Зокрема практикуючи впродовж зими пірнання у ополонку. Це практично один з найскладніших етапів загартування й до нього слід правильно підготуватися.
Особливо актуальності ця тема набуває напередодні 19 січня, коли частина християн східного обряду, відзначаючи свято Водохреща, взяли за традицію пірнати в ополонку.
Деснянське басейнове управління водних ресурсів підготувало кілька порад, як правильно та без шкоди здоров’ю підготуватися до цього процесу.
- Найперше, що потрібно зробити – це обов’язково порадитися зі своїм сімейним лікарем. Адже це не розвага і неправильний підхід може спричинити проблеми зі здоров’ям.
- По-друге, одне з головних правил в загартуванні – робити все поступово та готуватися заздалегідь. Починати підготовку краще з прохолодного душу чи обливання, повільно знижуючи температуру води і збільшуючи тривалість процедури.
- Далі слід пам’ятати, як правильно занурюватися в крижану воду. Перед цим слід зробити розминку чи активні вправи, щоби розігріти тіло. Однак навіть після цього одразу пірнати у воду не слід. Для початку намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Також не варто пірнати з головою, адже це може призвести до занадто різкого охолодження організму.
- Слід пам’ятати, що час безпечного перебування у крижаній воді складає усього-лишень 3-5 секунд. А для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5-2 хвилин.
- Окрім цього слід пам’ятати про те, що і виходити з води також потрібно правильно. Після купання треба швидко зняти мокрий одяг, обтертися сухим рушником та вдягти теплі речі. Це зменшить температурне навантаження на організм. Розгулювати ж по морозу після пірнання не варто – це може призвести до непередбачуваних важких наслідків.
- Слід відмовитися від вживання алкоголю та паління. Окрім того, що ці звички загалом шкідливі та не узгоджуються зі здоровим способом життя, одним з факторів котрого є загартування, вони ще й представляють явну небезпеку перед зануренням. Так алкоголь розширює судини, що значно збільшує тепловіддачу, а паління суттєво порушує кровообіг, провокуючи ще більше охолодження.
І пам’ятайте, що купатися можна лише в спеціально обладнаних місцях із перевіреним дном. Особливо слід подбати про свою безпеку у зимовий період.
Зазначимо, що за даними Гідрометцентру, на сьогодні рівень води в річці Десна становив 186 см над нулем поста, а температура води складала + 0,1 º.