Аналізуючи водогосподарську обстановку, яка склалася на річках нашого регіону протягом весняного періоду 2022 року можна констатувати, що це найбільша весняна повінь за останні 9 років. Циклічність водності річок підтверджується, так як аналогічна ситуація спостерігалася у 2013 році.
Наразі, за результатами спостережень на гідрологічних постах Чернігівського ГМЦ фіксуються максимальні відмітки рівнів води весняної повені в нижній течії, а на великих та середніх річках у верхній течії спостерігається їх повільний спад з добовою інтенсивністю 1-7 см. На гідрологічному посту р. Десна в м. Чернігів пік повені відмічався 27 травня з максимальною відміткою 651 см над нулем поста, що на 11 см нижче від максимального рівня 2013 року (662 см).
Цьогоріч рівневий режим річок Десна, Дніпро, Снов супроводжувався виходом води на заплавні території, затопленням і підтопленням територій населених пунктів, приватних домогосподарств, доріг місцевого значення та сільськогосподарських угідь. Вже сьогодні підприємства землекористувачі підраховують нанесені їм збитки внаслідок затоплення масивів сільськогосподарських угідь, що розташовані у водоохоронній зоні (заплаві).
З повеневими водами у річку Десна буде винесена значна кількість органічних і неорганічних речовин, пестицидів тощо, що може призвести до погіршення якості поверхневих вод.
Наголошуємо, водоохоронні зони річок – це заплавні землі, які піддаються таким природним процесам як затоплення внаслідок повеней та паводків і покликані створити такий режим використання прибережних територій водних об’єктів, що попереджуватиме їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколоводних рослин і тварин і не повинні використовуватися під ріллю.