Наближається Всесвітній день водно-болотних угідь і постає питання, що ж ми знаємо про території, котрі займають у світі понад 250 мільйонів км²?
По-перше, болота мають особливе значення для Подесіння. Адже більшість струмків і річок – приток Десни, як і вона сама, починають свій шлях з водно-болотних угідь. Також, завдяки болотам, у суббасейні Десни мають змогу гніздитися рідкісні птахи та тварини.
По-друге, болота є яскравим прикладом існуючого в природі механізму зворотного зв’язку. Адже ці найспокійніші та найтихіші природні утворення є потужним регулятором екологічної стабільності на планеті. Ось лише кілька прикладів внеску боліт в екологію Землі:
- Їх називають «нирками» планети, адже за рік гектар болота поглинає з повітря 550-1800 кг вуглекислого газу і виділяє 260-700 кг кисню. Це в 7-15 разів більше, ніж може переробити гектар лісу. До того ж вуглекислий газ вилучається з планетарного циклу і як вуглець консервується в торфовищах на тисячі років Тобто болота діють як природні «пастки» вуглекислого газу, підтримуючи тим самим стабільність складу атмосфери, та запобігають утворенню парникового ефекту.
- Болота виконують функцію природного «пилососа». Пил має властивість рухатися в бік зниженої температури. Повітря над болотами завжди холодніше, ніж над навколишніми територіями. Тому пил з цих територій рухається до болота і поглинається ним. За рік кожен гектар болота може поглинути до трьох тонн пилу. І зауважимо, що не без користі для біому, адже пил – цінне джерело мінеральних речовин для болотних рослин!
- Крім того торфовища беруть на себе функцію величезних природніх «фільтрів», які поглинають токсичні елементи. Встановлено, що шар торфу завтовшки 18 см концентрує в собі аерозолі за 15-17 років.
- Будучи самі «продуктом» клімату, болота роблять помітний вплив на формування теплового і водного балансів територій.
- Болота керують водним режимом прилеглих територій. Так під час танення снігу, вони беруть на себе частину стоку, знижуючи катастрофічність повені. А згодом поступово віддають його, забезпечуючи стійку водність влітку. Таким чином болота уповільнюють поверхневий стік води, запобігаючи ерозії ґрунту.