Маловоддя та антропогенний вплив – напевно дві найбільші проблеми річок сучасної України. Проводячи свою діяльність, на цих факторах часто наголошують працівники водного господарства.

Вплинули вони й на одну з приток Десни – річку Стрижень. Що в останні роки стало особливо помітно в районі села Великі Осняки. Саме тому нещодавно до водогосподарників Деснянського басейнового управління водних ресурсів звернувся голова Сиберізької сільської ради з приводу надання допомоги та рекомендацій щодо проблеми пересихання русла річки Стрижень. І сьогодні, 23 червня, спеціалісти управління спільно з представниками органів місцевого самоврядування виїхали на обстеження водойми в село Великі Осняки. Примітно, що в межах зазначеної громади ділянка Стрижня зарегульована.

Слід зазначити, що не так давно на цій ділянці було вдосталь води, проте діяльність людини вкупі з природними факторами призвели до значного зменшення водності об’єкту. Адже ще навесні (березень) 2018 року ця ділянка ріки мала достатню кількість води, про що свідчать відповідні фотографії. Одначе з-за того, що у верхів’ї Стрижня відбулося розорювання земель басейну ріки, де немає ані лугу, ані лісу, та з-за маловоддя, що спостерігається останнім часом, на зарегульованій ділянці водойми практично відсутня вода.

Таким чином мешканці Великих Осняків втратили водний об’єкт. Село лишилося без води. Й нині громада та органи місцевого самоврядування намагаються якось повернути ситуацію. Одним з варіантів розглядається розчистка та поглиблення водойми – ставка на руслі річки Стрижень. Та чи справді допоможуть такі дії – велике питання, адже ріка має велике антропогенне навантаження, що при малій кількості опадів має практично нищівний вплив на неї.

Нагадаємо також, що недаремно українським законодавством заборонено змінювати рельєф місцевості в верхів’ях малих річок, заборонено їх розорювати. Як бачимо, недотримання норм законів призводить до нищення природи, та практично зникнення річок. І з наслідками такої діяльності набагато важче боротися, ніж людині дотримуватися вимог водного законодавства.