Переформування берегів річок в межах Чернігівської області має досить високу динаміку, чим створює небезпечні явища та негативно впливає на екологічну ситуацію прилеглої місцевості. Несе загрозу втрати земель, територій населених пунктів, господарських об’єктів та житлових будівель.
Найбільш динамічне переформування берегів спостерігається на Десні, котра відноситься до річок України, що мають найменшу стійкість русла та відповідно найбільшу інтенсивність переформування берегів.
У зв’язку з цим, спеціалістами Деснянського басейнового управління водних ресурсів систематично проводиться моніторинг стану переформування берегів річок. Це дозволяє своєчасно вживати відповідні заходи з попередження негативних наслідків шкідливої дії вод.
Відповідно до «Плану проведення моніторингу стану переформування берегів річок на 2020 рік» фахівцями управління виконується комплекс спостережень за станом річок Десна, Дніпро та Сож в межах ділянок, що піддаються активним русловим процесам.
На сьогоднішній день існує дванадцять діючих ділянок моніторингу стану переформування берегів, загальною протяжністю 15,52 км.
Торік майже на всіх ділянках моніторингу динаміка переформування берегів була в межах норми та нижче середньобагаторічних значень. Середня інтенсивність розмиву ділянок місцевості за попередній рік склала 0,8 м/рік., що на 0,9 м/рік нижче, в порівнянні з середнім багаторічним значенням.
Загальна площа втрачених земель в 2019 році складає 0,48 га. Для порівняння у 2018 році цей показник становив 0,71 га, а в 2017 році – 0,53 га. Втрат господарських об’єктів та житлових будівель не спостерігалось.
Всі ділянки моніторингу розташовані на інтенсивнорозмивних берегах, зокрема в межах населених пунктів. Кожна з них розміщена на русловій формі – меандрі, в межах якої ідуть інтенсивні процеси розмиву берегів та акумуляції відкладів.