Територія Чернігівщини розташована в зоні Полісся, де зі змінами клімату стали сприятливими умови для вирощування сільгоспкультур, що раніше були непритаманні цьому регіону.
Використання земель для ресурсного та продовольчого забезпечення держави можливе лише за одночасного регулювання водно-повітряного режиму ґрунтів. Для отримання врожаю все частіше виникає потреба в додатковому зрошенні сільськогосподарських угідь. Воно стає одним із актуальних інструментів розвитку аграрного сектору економіки, допомагає мінімізувати вплив клімату на процеси соціально-економічного розвитку нашого регіону.
Наразі 20 сільгосппідприємств Чернігівщини здійснюють спеціальне водокористування для потреб зрошення. Загальна площа земельних ділянок, на яких проводиться полив водою з поверхневих водних об’єктів та підземних водоносних горизонтів, складає 2 тис. га.
Нагадуємо, що згідно статті 65 Водного кодексу України, зрошення сільськогосподарських угідь, забір води із водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, здійснюється тільки на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Згідно нього, передбачено лімітоване здійснення добового та річного забору води. Техніка і технологія поливу має максимально дотримуватись водозберігаючого режиму зрошення. Однією із умов забору води є наявність водовимірювального приладу та ведення первинного обліку водокористування, а також дотримання встановлених нормативів якості води, що використовується для зрошення земель сільськогосподарського призначення.
Водогосподарські розрахунки і встановлення витратних характеристик зрошувальної мережі виконуються із урахуванням даних паспортів водних об’єктів, розрахункового річного стоку (75-95% забезпеченості водності), даних довгострокових прогнозів водогосподарських балансів. Також при запровадженні поливу підприємство-водокористувач має здійснювати заходи щодо попередження підтоплення, заболочення, засолення та забруднення земель сільськогосподарського призначення. Наразі річки Десна, Снов, Остер, Удай, Борзенка, Ревна, Убідь, Устіж, Трубіж спроможні забезпечити водокористувачів на забір води в обсязі 2,3 млн.м³ протягом поливного сезону.
Однак вже зараз ми можемо спостерігати, що несприятлива гідрометеорологічна ситуація 2019-2020 років та аномальна зима з мінімальною кількістю опадів, призвели до низької водності у басейнах річок Чернігівської області. Й хоча ситуація дещо покращилася за рахунок випадання дощів протягом травня-червня, однак, зважаючи на значний, а подекуди й критичний дефіцит зволоження ґрунту, велика частина опадів піде на його поповнення. Тож у подальшому зберігається ймовірність формування гідрологічної посухи з можливими негативними наслідками для сільгоспвиробників.
Адже у разі погіршення водогосподарської обстановки та за умови настання маловоддя, згідно статті 45 Водного кодексу України, передбачено обмеження прав водокористувачів або зміна умов водокористування. Тобто ліміти забору та використання води можуть бути переглянуті та зменшені сектором у Чернігівській області Держводагентства, без коригування дозволу на спеціальне водокористування.