Триває дослідницький марафон поверхневих вод басейну Дніпра, в ході якого здійснюється скринінг забруднюючих речовин (особливо нових). Він проводиться вперше та реалізується за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства водних ресурсів України та проєкту Європейського Союзу «Водна ініціатива + для країн Східного партнерства» (EUWI+).
Сьогодні в рамках цього заходу представники Словацького Інституту навколишнього середовища разом зі спеціалістами лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Деснянського басейнового управління водних ресурсів відібрали проби води в суббасейні річки Десна – з самої Десни та з річки Білоус. Дві точки вибрані задля того, щоби оцінити антропогенне навантаження, що здійснюється підприємствами міста Чернігів, серед яких є й такі, що входять до ТОП-100 підприємств-забруднювачів України.Відбір та подальший аналіз зразків дадуть можливість глибокого аналізу навантаження на суббасейн внаслідок скиду стічних вод комунальних підприємств Чернігівщини.
Дослідження відібраних зразків проводитиметься шляхом цільового скринінгу металів у пробах води та біоти, хімічного скринінгу на вміст понад 2000 сполук та нецільового скринінгу, що здатен виявляти понад 65 000 сполук. Згідно з Водною Рамковою Директивою ЄС, пріоритетними серед цих речовин є пестициди, інсектициди, стійкі органічні забруднювачі, фармацевтичні препарати тощо.
Зразки води, що будуть відібрані протягом цього дослідницького марафону, в подальшому будуть передані на аналіз до лабораторії Інституту навколишнього середовища (Словаччина) – однієї з найкращих в Європейському Союзі. За результатами дослідження буде формуватися перелік басейнових специфічних показників. Їх буде включено до програми діагностичного моніторингу басейну Дніпра. А в лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Деснянського БУВР в свою чергу буде проведено аналіз на фізико-хімічні показники.
Результати скринінгу мають бути доступні для ознайомлення громадськості вже до кінця поточного року.