Білоус – протікає територією Ріпкинської, Новобілоуської, Киїнської територіальних громад, довжина річки становить 56,9 км.
 З 14.06.2024 на річці Білоус спостерігалося різке підвищення рівнів води внаслідок проходження дощового паводку. За даними Чернігівського обласного центру з гідрометеорології найвищий рівень по посту «Кошівка» було досягнуто 15.06.2024, він склав 390 см (рівень виходу води на заплаву – 350 см).
Станом на 17.06.2024 рівень дещо знизився і склав 379 см (-11 см за добу), станом на 18.06.2024 – 366 см (-13 см за добу).
Основна причина локальних підтоплень прилеглих до річки земель – велика кількість атмосферних опадів, що випали за короткий проміжок часу в межах водозбірного басейну річки (площа водозбору 614 км²).
 Річка зазнає значного антропогенного навантаження внаслідок значного господарського освоєння та масової забудови прилеглих територій (села Старий Білоус, Павлівка, Трисвятська Слобода та численні садівничі товариства). Це призводить до порушення гідрологічного зв’язку між заплавою і руслом та впливає на природний гідрологічний режим річки, спричиняючи підтоплення забудованої заплави.
Додатково: На р. Білоус біля с. Малий Листвен Ріпкинської ТГ побудовано русловий ставок орієнтовною площею 25 га, який наразі функціонує відповідно до умов сезонного періоду згідно зі встановленим режимом роботи. Інформація стосовно прориву греблі та руйнування гідротехнічних споруд не відповідає дійсності.