Сьогодні в Україні відзначається День довкілля. Зазвичай такі дні покликані для того, щоби спонукати кожного нас оцінити стан природного середовища, наш вплив на нього, замислитися над діями, вчинками та майбутніми кроками, котрі кожен з нас вже робить або може запровадити у своє повсякдення, побут задля збереження і відновлення довкілля.
В попередньому матеріалі ми вже писали про те, що нині екологічні проблеми чи не найбільше торкнулися саме водних ресурсів, і навели кілька прикладів дружнього ставлення до них. Цього ж разу наведемо більше загальних правил екологічної поведінки.
Почніть з сортування сміття. Хоч в Україні переробляється катастрофічно малий, порівняно з більш розвиненими у цьому питанні країнами, відсоток відходів, проте є й інша проблема – далеко не всі громадяни турбуються про те, щоби предмети, придатні для переробки, потрапили саме туди, а не на звалища.
Вагомим внеском у збереження довкілля є відмова від одноразових речей (посуду, пляшок, пакетів, трубочок, серветок тощо). Наприклад для походів до магазину стане в нагоді «еко-торба» – містка торбина, що складається до невеликого розміру та вміщується в кишеню. При цьому не обов’язково одразу викидати на смітник пакети з магазинів. Якщо ви маєте можливість, здайте їх на переробку, якщо ні – то вони й самі зминаються до дуже невеликих розмірів, легкі, непомітні в кишені та можуть послугувати довше, ніж один похід на закупи. Взагалі ж все більше країн приходить до заборони вироблення поліетиленових пакетів.
Припиніть купувати та накопичувати зайве. Коли збираєтеся до супермаркетів, заздалегідь складайте список необхідних товарів і намагайтеся суворо його дотримуватися. Обов’язково перекусіть перед виходом. Адже, за деякими підрахунками, близько 60% покупок відбуваються спонтанно. Спричиняють це маркетингові хитрощі, а відчуття навіть легкого голоду в покупця, заважає йому концентруватися та підсилює бажання до покупок, навіть непродовольчих товарів, навіть якщо в нього немає необхідності їх придбати. Раціональний же підхід, окрім природних ресурсів, зекономить і ваші фінансові.
Також, здійснюючи покупки, віддавайте перевагу речам, виготовленим із повторно перероблених речовин.
Якщо якась річ вам непотрібна (а це легко перевірити, згадавши, як часто ви користувалися нею впродовж, наприклад, останнього року), віддайте її тим, кому вона справді буде корисна. Одяг, який ви вже не носите, завжди можна запропонувати в дитячі будинки, в геріатричні пансіонати, в центри перетримки тварин.
Так само, як себе, вберігайте своїх близьких від непотрібного – наприклад, зарані цікавтеся в них, що вони хочуть на свята. Частіше замінюйте матеріальні дрібниці нематеріальними сюрпризами, що створюють яскраві емоції та лишають приємні спогади. Це можуть бути екскурсії, поїздки, походи на концерти, до театрів і кіно тощо.
В попередньому дописі, в розрізі бережливого ставлення до води, ми писали, що слід вимикати її, якщо не користуєтеся. Те саме стосується й електроприладів. Мало хто знає, та електроприлади у режимі очікування (коли вони просто увімкнені в розетку) продовжують споживати електроенергію. Тож є сенс повністю відключати їх, коли в ближчий час не плануєте використовувати.
Ще багато-що можна сказати про бережне ставлення до довкілля та перш за все людям слід усвідомити один беззаперечний факт: всі ми є лише частиною природи, тому збереження її – це збереження самих себе.
Нам слід припинити закривати очі на те, що недбале ставлення до навколишнього середовища – це перш за все моральна проблема, котру можливо вирішити лише впроваджуючи у своє життя екологічне самовиховання, екологічну культуру.