Фахівці Деснянського басейнового управління водних ресурсів взяли участь у онлайн-нараді «Проблемні питання очистки стічних вод у Чернігівській області», котру сьогодні провів заступник голови Чернігівської ОДА Олександр Савченко. Захід є логічним продовженням засідання Комісії з питань моніторингу довкілля Чернігівської області, що було проведено наприкінці жовтня. До участі в онлайн-конференції долучилися представники Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, територіальних органів центральних органів виконавчої влади, структурних підрозділів обласної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств тощо.

В ході наради від Деснянського БУВР з доповіддю на тему «Антропогенний вплив очисних споруд на стан поверхневих водних об’єктів Чернігівської області» виступила начальниця відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод Ірина Мороз. Вона зазначила, що негативний вплив на якісний стан поверхневих водних об’єктів перш за все відбувається через скид неочищених або недостатньо очищених стічних вод. У результаті цього річки забруднюються органічними речовинами, біогенними та небезпечними речовинами. Причиною є фізична та моральна застарілість діючих очисних споруд комунальних підприємств – вони працюють неефективно. Через високу вартість, підприємствами не застосовуються технології для поглибленого вилучення сполук азоту та фосфору, з-за чого велика їх кількість потрапляє у річки Чернігівщини. Наприклад, тільки в попередньому році до р. Білоус було скинуто 12 млн.м3 недостатньо очищених стічних вод (загальна ж цифра скинутих у зазначену річку вод за цей період складає близько 15 млн.м3).

Відповідно, задля покращення їх роботи та зменшення антропогенного навантаження на поверхневі водні ресурси в басейнах найбільш антропогенно навантажених річок, таки, як Удай, Іченька, Снов, Остер, Білоус, Борзенка, Вздвиж, Бреч, Десна, необхідно провести поточний ремонт або реконструкцію наявної інфраструктури очисних споруд, замінити застарілі технології очистки на сучасні, забезпечити щоквартальний моніторинг гідрохімічних спостережень за якісним станом водних ресурсів річок до і після випусків зворотних вод.

Також з доповідями за напрямами своєї діяльності виступили представники Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, Департаменту екології та природних ресурсів та Управління капітального будівництва Чернігівської облдержадміністрації. Детальніше щодо проблемних питань очистки стічних вод та шляхів їх вирішення розповіли представники органів місцевого самоврядування та керівники комунальних підприємств.

В завершення наради присутні підсумували, що ситуація з очисткою стічних вод в області потребує посиленої уваги з боку місцевої влади та значних капіталовкладень. І звертаючись до органів місцевого самоврядування зазначили перелік заходів, які слід вжити для покращення ситуації:

— опрацювати питання стану комплексів очисних споруд, реконструкції і ремонту каналізаційних мереж і споруд на них та прийняти рішення щодо забезпечення їх ефективної подальшої експлуатації, ремонту, реконструкції чи будівництва в разі необхідності;
— визначити місце зливу стічних вод з вигребів та забезпечити організацію контроль з їх вивезення;
— при формуванні місцевих бюджетів передбачити фінансування природоохоронних заходів, спрямованих на вирішення проблемних питань з очистки стічних вод.
— управлінню капітального будівництва та органам місцевого самоврядування, що мають незавершені об’єкти будівництва та реконструкції терміново підготувати запити на фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2021 рік.