Водогосподарська обстановка басейну Десни в період літньої межені

За інформацією Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, внаслідок тривалого періоду сухої та жаркої погоди на річках та водоймах басейну Десни у червні – липні відбувалося зниження рівнів води і зменшення загальної водності. Пониження рівнів води в річках призводить до пересихання витоків малих річок, виникнення пожеж на торфових землях, відсутності води у свердловинах і колодязях в окремих населених пунктах та неможливості акумуляції поверхневого стоку в необхідних обсягах у водосховищах, ставках, каналах.

За результатами аналізу цьогорічна водогосподарська та гідрологічна обстановка в басейні річки Десна досить схожа на ту, яка склалася у 2015 році, коли рівень води у річках на початок вересня досягнув мінімальних відміток за весь період спостережень.
Вже з червня місяця цього року на річках відбувався поступовий спад рівнів води та наближення їх до відміток літньо-осінньої межені.

Межень – це фаза водного режиму, яка щорічно повторюється в один і той же сезон, відзначається малою водністю, довготривалим низьким рівнем, зумовлена зменшенням живлення ріки. У межень річки живляться переважно за рахунок підземних вод.

За таких природних умов водогосподарська обстановка на водних об’єктах басейну Десни характеризується, як складна у зв’язку з прогнозованою низькою водністю річок, а на окремих ділянках малих річок та струмків до відсутності стоку.
Ситуація буде погіршуватись на неглибоких водоймах, де немає достатнього притоку води. Вода там прогрівається сильніше, відбувається цвітіння води і риба частіше гине від нестачі кисню у воді та задухи.

Опади з початку липня поточного року випадали нерівномірно, були різної інтенсивності, місцями носили зливовий характер (сума опадів склала від 2-58 мм при нормі – 63-79 мм), що суттєво не вплинуло на збільшення водності річок.

Задля раціонального та економного використання водних ресурсів суб’єктами господарювання, зокрема промисловістю, сільським господарством та комунальним господарством, необхідно забезпечити неухильне дотримання встановлених дозволами на спеціальне водокористування лімітів забору води, режимів роботи водосховищ та ставків із забезпеченням екологічних витрат (санітарних мінімумів) і насамперед режимів основних водосховищ та ставків в басейні річки Сейм, Остер, Снов.

Також важливо вжити заходів щодо ощадливого та раціонального використання водних ресурсів, враховуючи, що пріоритетність надається використанню вод для питних і побутових потреб населення.