У зв’язку зі складною кліматичною ситуацією, зокрема, маловоддям річок, пересиханням каналів та ставків на території Чернігівської області, питання нестачі води стає ще більш актуальним. Внаслідок незаконного проведення гідротехнічних робіт (спорудження гребель, дамб, каналів тощо), падає рівень води, відбувається замулення русла водного об’єкта та його поступове пересихання нижче за течією.

Проведення таких робіт створює чималі проблеми, а саме: греблі перешкоджають міграції риб, затримують твердий стік і стік біогенів, змінюють береги. Також погіршується якість води внаслідок зменшення проточності, збільшується дефіцит кисню та підвищується рівень азоту, з’являються синьо-зелені водорості та відбувається забруднення водного об’єкта.
При самовільному спорудженні гребель, дамб, вода затримується в певній частині водного об’єкта, внаслідок чого виникає нестача води нижче за течією. Це спричиняє дефіцит води для людей, худоби, зменшується зрошення ґрунтів в необхідному обсязі.

Наведені вище негативні наслідки, виникають у зв’язку з порушенням норм водного законодавства.
З метою запобігання вчиненню таких порушень, повідомляємо, що особи, винні у самовільному проведенні гідротехнічних робіт (спорудження гребель, дамб, каналів тощо) за порушення водного законодавства несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність і зобов’язані відшкодувати збитки, задані ними внаслідок порушення.

Так, адміністративна відповідальність передбачає накладення штрафу на посадових осіб від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, цивільно-правова відповідальність – відшкодування завданих збитків у повному обсязі, кримінальна відповідальність – позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У випадку виявлення фактів порушень норм водного законодавства на території Чернігівської області, Деснянське басейнове управління водних ресурсів спільно з представниками органів місцевого самоврядування, Державної екологічної інспекції у Чернігівській області та Національної поліції України, вживатиме заходів реагування по встановленню осіб-порушників, притягненню їх до відповідальності, усуненню на водних об’єктах наслідків вказаних порушень та запобіганню вчиненню порушень у майбутньому.