Чи-то спроба крадіжки, чи-то вандалізм ледь не залишили село без води.
Цього тижня, 25 травня сталася подія біля села Кербутівка (нині Ніжинський район). Невідомі особи завдали шкоди державному майну – пошкодивши залізобетонні конструкції регулюючої гідротехнічної споруди РТП 200-200, вивели з ладу запірно-регулюючу арматуру. Це призвело до різкого спорожнення каналу МК2, що входить до меліоративної системи «Довжик».
З якою метою були вчинені такі дії – спроба вкрасти метал чи саме спорожнити канал (адже метал так і не забрали) – поки-що встановлюється. Та наслідки такої бездумної самодіяльності вкрай невтішні, й можуть негативно вплинути на водно-повітряний режим земель та на село поруч. Адже саме з цього каналу мешканці Кербутівки використовували воду для своєї сільськогосподарської діяльності, в тому числі напували худобу.
Зазначений канал наповнюється водами природного стоку, зарегулювання здійснюється шляхом закриття запірно-регулюючої арматури на гідротехнічній споруді. Зарегулювання води в канал проводиться навесні, й далі вона утримується протягом всього літа. А після того, як механізм був зламаний, рівень наповнення каналу впав з 1 метра 80 сантиметрів, до 80 сантиметрів. Й то цей рівень зберігся тільки тому, що водопропускний отвір було оперативно (місцевими жителями) закладено мішками з піском та ґрунтом.
В умовах відсутності достатньої кількості робітників та в умовах загального дефіциту води фахівці Деснянського басейнового управління водних ресурсів все ж дбають про меліоративні системи, підтримують, де це можливо, достатній рівень води в каналах. Забезпечуючи таким чином оптимальний водно-повітряний режим. А хтось заради власної наживи чи безглуздої розваги це зруйнував, ледь не прирекши ціле село на відсутність достатньої кількості води.
І хоч нині припинено подальше зниження рівнів води в каналі, та наслідки можуть бути невтішні. По-перше, не відомо, скільки доведеться витратити державних коштів на відновлювальні роботи. А по-друге, що більш важливо, наслідки цих дій ще попереду, й допоки не можуть бути прогнозовані. Оскільки зараз за рахунок погодних умов, вода ще може прибувати у цей канал, місцеві жителі можуть сподіватися, що її вистачить на літо.
Проте, якщо води прибуватиме забагато, це також становитиме проблему. Оскілки у разі її завеликої кількості, може відбутися підтоплення сільськогосподарських земель, а також може бути розмита споруда, котра слугує переїздом через канал для місцевих жителів та для сільгосп техніки. І спричиняє такі проблеми саме поламка регулюючого шлюза, який дозволяв би скидати воду у разі виникнення її надлишків у каналі. Ґрунт же, котрим довелося засипати отвір, так просто не піднімеш.
Тож, поки державні установи працюють й намагаються створювати сприятливі умови для людей, навіть у посушливі роки, є й ті, кому, вочевидь, власний інтерес, власна вигода, набагато важливіші ніж інтереси громади.