Розпочато екологічні заходи у рамках відзначення «Дня Десни»

6 вересня 2018 року, в рамках екологічного свята «День Десни», у Коледжі транспорту та комп’ютерних технологій Чернігівського національного технологічного університету відбувся виховний екологічний захід (ЕКО-тайм), на якому, зокрема, йшлося про якісний стан водних об’єктів басейну річки Десна та вплив на них антропогенної діяльності. Особлива увага була приділена вмісту фосфатів у річках, шляхам їх  потрапляння та шкідливого впливу.

На ЕКО-таймі були присутні студенти та викладачі коледжу, представники Деснянського басейнового управління водних ресурсів.

На заході виступив заступник начальника Деснянського БУВР В.Потапенко, який коротко проінформував студентів про сучасний екологічний стан р.Десна, водоохоронну роботу Деснянського БУВР, небезпеку використання фосфатних миючих засобів та необхідність розробки і впровадження екологічних миючих засобів.

Зокрема, В.Потапенко зазначив, що постійне використання синтетичних миючих засобів загрожує нам екологічною кризою. Сполука триполіфосфат натрію, що входить до складу більшості пральних порошків, потрапляючи у водойми, діє як добриво. Така «підгодівля» веде до цвітіння водойм, погіршуючи їх екологічний стан. Вчені підрахували: один грам фосфатної сполуки, що міститься в пральному порошку, викликає зростання 5-10 кг синьо-зелених водоростей. Тисячі тонн цих водних рослин, які при розкладанні отруюють воду, заповнили українські річки, озера і ставки. Згідно з офіційними даними, щорічно в українські водойми скидається понад 2 млрд. куб.м стоків, і лише дві третини з них пройшли через очисні споруди. Крім того, фосфати негативно впливають на організм людини.

В ЄС прийнято цілу низку законодавчих актів з питань зменшення негативного впливу миючих засобів на здоров’я людини і навколишнє середовище. «Екологічно стурбовані» Австрія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Норвегія, Швейцарія просто заборонили використання фосфатів у «своїх» пральних порошках. В інших європейських країнах діють певні обмеження в цій сфері. В Японії фосфати з порошків зникли ще в середині 1980-х. Закони про заборону фосфатів у прально-мийних засобах діють в Кореї, Гонконгу, Таїланді, ПАР і кожному третьому штаті США.

Українцям досить складно піти шляхом інших країн і відмовитися від фосфатних миючих засобів, чому є декілька причин, одна з яких — низька обізнаність українських громадян щодо небезпеки їх використання. У цьому контексті особливо важливим є підвищення екологічної грамотності населення і приведення національного законодавства у відповідність до вимог Європейського Союзу, а також розробка і впровадження екологічно безпечних миючих засобів.

В.Потапенко закликав присутніх бережно ставитись до водних ресурсів Чернігівщини та запросив викладачів та студентів коледжу на свято «День Десни», яке відбудеться 8 вересня у сквері Б.Хмельницького.

На практичній частині заходу було проведено майстер-клас, де студентів навчили, як можна власноруч виготовити безфосфатний миючий засіб.