Спеціалістами Деснянського БУВР завершено щорічний комплекс спостережень за станом річок Десна, Дніпро та Сож в межах ділянок, що піддаються найбільш активним русловим процесам.
На сьогоднішній день даному моніторингу підлягають 12 ділянок розміщених на русловій формі річок – меандрі, в межах якої йдуть інтенсивні процеси розмиву берегів та акумуляції відкладів. Вони обирались на основі проаналізованих минулорічних спостережень, з урахуванням скарг та пропозицій місцевих жителів. Географічно це території п’ятьох районів області – Козелецького, Менського, Сосницького, Ріпкинського та Чернігівського.
Використання сучасних методів зйомки місцевості під час інженерних вишукувань забезпечує достатню точність визначення показників інтенсивності розмиву берегу (м/рік) та площі вже втрачених в наслідок цього процесу земель.
Кожна ділянка моніторингу має свою інтенсивність переформування берегів. Порівнюючи з минулорічними значеннями, найбільш проблемними зонами є: ділянка біля м. Чернігова (мікрорайон Бобровиця), де середня інтенсивність розмиву становить 1,7 м/рік та ділянка річки Десна поблизу с. Пекарів Сосницького району – середня інтенсивність розмиву склала 0,7 м/рік.
На інших ділянках моніторингу динаміка переформування берегів цьогоріч в межах та нижче середньобагаторічних значень. Загалом за 2019 рік площа втрачених земель склала 0,48 га, втрат господарських об’єктів та житлових будівель не спостерігалось.
Отримані та опрацьовані результати моніторингу стану переформування берегів річок Десни, Дніпро та Сож дадуть можливість спеціалістам спрогнозувати подальший розмив та допоможе зменшити і попередити наслідки шкідливої дії вод на території Чернігівської області у наступні роки.