Сьогодні хочемо розказати про річку Борзну та ті проблеми, з якими зіштовхнулася як вона сама, так і інші водойми її басейну.
Річка Борзна є лівою притокою р.Доч і належить до суббасейну р.Десна. Беручи свій початок в районі с.Піски Бахмацького району, вона протікає територією Бахмацького і Борзнянського районів Чернігівської області. Довжина річки складає 53 км, а площа водозбору — 984 км². На сьогодні р. Борзна є водоприймачем 9 меліоративних систем. В її руслі побудовано 18 регулюючих ГТС. Також на території басейну, з метою перерозподілу і зарегулювання річкового стоку збудовано 16 штучних водойм (ставків руслових та ставків копаней) загальним об’ємом 800 тис.м³.
Під дією кліматичних факторів, які спостерігаються в останні роки, річка та її притоки, як і більшість рівнинних річок басейну Десни, обміліли. Тривала посушлива погода та нестача опадів призвели до того, що показники рівнів води в басейні р. Борзна на сьогодні максимально низькі. Через це, а також через зношеність гідротехнічного устаткування, половина ставків площею меншою за 0,5 га залишилися взагалі без води, а у більших за площею рівні складають 0,5-1,0 м, що становить 30-40% від норми.
Крім того, за останні десятиліття значно збільшилася площа розораних територій в басейні р. Борзна, та зменшилася площа лісів, що зменшує можливості водозбору річок. До того ж непоодинокі факти розорювання прилеглих до водойм територій — заплав та прибережних захисних смуг, що є порушеннями водоохоронного законодавства.
Як бачимо, сьогодні р. Борзна та її притоки вкрай потребують уваги з боку людей, які мешкають поруч з цими водоймами. Звісно, ми не в змозі збільшити опади, чи власнотуж подолати світову екологічну кризу. Втім, допомогти річці відновитися природним чином — в наших силах. Так, значно полегшить стан річки дотримання чинних водоохоронних норм щодо прибережних захисних смуг. До того ж, практика розвинених країн свідчить про позитивний вплив на стан водойм дерегуляції стоку річки, тобто усунення побудованих у її руслі штучних перешкод та його повернення до природного стану.