Інтерв’ю з начальницею лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Деснянського БУВР Іриною Івановою

Сьогодні, 18 вересня, Україна разом зі світовою спільнотою відзначає Всесвітній день моніторингу якості води, котрий спрямований на інформування суспільства про проблеми води. Також метою його метою є виховання екологічно свідомого суспільства, залучення громадян до участі в захисті водних ресурсів. Так, наприклад, цьогоріч до Всесвітнього дня моніторингу якості води, Держводагентство започаткувало нову еко-традицію – надало активній громадськості унікальну можливість – самостійно обрати локацію для досліджень якості води.
У свою чергу фахівці Деснянського басейнового управління водних ресурсів здійснили напередодні відповідний забір води для проведення дослідження та підготували для вас інтерв’ю з начальницею лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Деснянського БУВР Іриною Івановою.
— Пані Ірино, розкажіть нам більш детальніше про сьогоднішню подію?
— Перш за все вітаю екологічну спільноту та колег із Всесвітнім днем моніторингу якості води. Цей еко-івент з’явився в 2003 році та був заснований для підвищення поінформованості населення про проблеми захисту водних ресурсів від забруднення.
Традиційним заходом цього дня є проба води у різних куточках планети з метою оцінки її якості. Деснянське басейнове управління водних ресурсів не залишилося осторонь – ми напередодні відібрали пробу із річки Десна в межах міста Чернігів та провели дослідження за основними гідрохімічними показниками.

— Готові поділитися результатами?
— Звісно! Основні гідрохімічні показники якості води із масиву Десна в межах міста Чернігів відповідають гранично допустимим концентраціям (ГДК) для водойм рибогосподарського призначення. По азотній групі та фосфатах також не виявлено перевищень. Кисневий режим задовільний, його концентрація нижче норми ГДК (менше 4,0 мг/дм3) не була зафіксована.
— Розкажіть, що входить до завдань та функцій лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Деснянського БУВР?
— Основною метою та завданням лабораторії є здійснення контролю якості масивів поверхневих вод за хімічними та фізико-хімічними показниками відповідно до наказу Державного агентства водних ресурсів України № 587 від 24.06.2020. Ним затверджено перелік пунктів моніторингу масивів поверхневих вод у частині проведення Держводагентством вимірювань вмісту забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод.
— На яких річках ведеться спостереження та за якими показниками?
— В 2020 році лабораторія Деснянського БУВР забезпечує виконання спостережень за якістю поверхневих вод на 9 масивах річок Дніпро, Десна, Сож, Ірпа, Ревна, Снов, Цата, Судость у 10 транскордонних пунктах моніторингу, відповідно до міждержавних угод про співробітництво на транскордонних водних об’єктах по 28 хімічним та фізико-хімічним показникам якості води, наприклад показникам кисневого режиму – це вміст розчиненого у воді кисню, хімічне та біохімічне споживання кисню та ін.
Ознайомитися з даними лабораторних досліджень по пунктах моніторингу масивів поверхневих вод в частині проведення Деснянським БУВР може кожен. Адже вони розміщені у відкритому доступі на онлайн-ресурсі Держводагентства: «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України».
— Розкажіть, чи заплановано якісь нововведення в системі моніторингу вод?
— Постановою КМУ від 19 вересня 2018 р № 758 затверджено новий Порядок здійснення державного моніторингу вод. За басейновим принципом здійснюються три типи моніторингу – діагностичний, операційний та дослідницький. Згідно програми державного моніторингу, котра містить біологічні, гідроморфологічні, пріоритетні та басейнові-специфічні хімічні показники та фізико-хімічні, буде виконуватись діагностичний моніторинг якості поверхневих вод.
Вже з 2021 року лабораторія готується до виконання саме цієї програми, в зоні діяльності суббасейнів Верхній Дніпро та Десна. Наразі програма басейну Дніпра в стадії розробки. В найближчому майбутньому – це відбір та доставка проб поверхневої води за європейськими стандартами та нормативами на визначення пріоритетних забруднюючих речовин в одну із чотирьох найсучасніших гідрохімічних лабораторій Держводагентства – до Міжрегіо

нальний офісу захисних масивів дніпровських водосховищ м. Вишгород.
— Окрім здійснення державного моніторингу, які ще послуги надає лабораторія Деснянського БУВР?
— Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р № 1101 для підприємств-водокористувачів та орендарів ставків для рибогосподарських потреб лабораторія, на платній основі, проводить визначення показників якості поверхневих, підземних (ґрунтових), зворотних (дренажних, стічних) вод згідно затверджених калькуляцій.
З приводу замовлення платних послуг та уточнення інформації звертайтеся за адресою: м. Чернігів, пр. Перемоги, 39А, тел.:(0462) 677-677.