Водогосподарська обстановка в зоні діяльності Деснянського БУВР за липень2018 року

Гідрометеорологічна обстановка

У липні переважала тепла, часом жарка, погода. Пройшли дощі, в окремі дні сильні зливи, прогриміли грози. Часом спостерігались ранкові тумани.

Знижений температурний режим відмічався 1-4, 17 та 21 липня, коли середньодобові температури повітря були нижчими середніх багаторічних значень на 1-7º.

Середньомісячна температура повітря у липні склала 20-21º тепла і була на 2º вища середніх багаторічних значень.

Максимальна температура повітря підвищувалась до 30-32º тепла. У цілому за місяць протягом 1-3 днів денна температура повітря була 30º та вище. Мінімальна температура повітря та на поверхні ґрунту знижувалась до 6-9º тепла.

Опади носили зливовий характер та були різної інтенсивності. Кількість опадів за місяць на більшій частині території області дорівнювала 103-115 мм (111-132% від норми), місцями у північних та південно-західних районах – 67-79 мм (73-86% від норми). У м.Чернігів вночі 21 липня за 3 години випало 27,4 мм, вдень 24 липня за 2 години випало 25,4 мм опадів, що відповідає критеріям небезпечного явища (сильний дощ). Загалом кількість опадів за місяць склала 147 мм, що становить 184 % від норми.

За даними гідрометеорологічного посту Кошівка (Чернігівський район) 24 липня (з 1900 до 2030) випало 50,0 мм опадів, що відповідає критеріям стихійного гідрометеорологічного явища.

Внаслідок складних погодних умов біли підтоплені об’єкти інфраструктури та житлового сектору міста.

За останні 30 років спостережень дещо подібний температурний режим був у 2009 році.

Протягом липня на великих річках області відмічалось коливання рівнів води з добовою інтенсивністю 1-7 см.

На р.Десна біля м.Чернігів рівень води за місяць в цілому підвищився на 12 см і на 31 липня склав 183 см над нулем поста.

На р.Дніпро біля с.Неданчичі рівень води протягом липня підвищився 67 см і на 8 годину 31 липня досяг відмітки 357 см над нулем поста.

На р.Сейм біля с.Мутин рівень води протягом липня підвищився 19 см і на 8 годину 31 липня досяг відмітки 404 см над нулем поста.

На р.Снов біля м.Сновськ протягом місяця рівень води підвищився на 27 см і на 8 годину 31 липня досяг відмітки 58 см над нулем поста.

 

Робота водогосподарського комплексу

Протягом липня проведено плановий відбір проб води на річках Десна, Судость, Стрижень, Білоус. Якість поверхневих вод, відібраних Деснянським БУВР у липні 2018, відповідає вимогам, які пред’являються до водних об’єктів рибогосподарського призначення за винятком заліза загального, марганцю, нітрит-іонів. Перевищення таких показників як залізо загальне та особливо марганцю, пояснюється переважно природними факторами: за рахунок їхнього вимивання з кристалічних порід українського щита і проходженням річкових водних об’єктів області по заболоченій і лісистій місцевості.

Забруднення нітрит-іонами пов’язане з антропогенними джерелами забруднення, які надходять з підприємств комунального господарства і промислових підприємств.

Станом на 01.08.2018 наповнення водосховищ становить 50-100%, забір води водокористувачами з водосховищ не здійснюється.

На 4 орендованих водосховищах, на яких здійснюється спеціальне водокористування для рибогосподарських потреб, дотримуються встановлені режими роботи.

Режим роботи каналів та ГТС – відповідно до умов сезонного періоду, згідно встановлених режимів.

Постійно проводиться спостереження за гідрологічною ситуацією.

Водогосподарська обстановка перебуває під контролем функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту у підсистемі протипаводкових заходів Деснянського БУВР. Аварійних ситуацій на водних об’єктах та гідротехнічних спорудах не зафіксовано.