Водогосподарська обстановка в зоні діяльності Деснянського БУВР за грудень 2018 року

Гідрометеорологічна обстановка

У грудні зберігалась тепла погода з частими опадами різної інтенсивності. Часом відмічались тумани, слабка ожеледь, хуртовини, налипання мокрого снігу, посилення вітру та на дорогах ожеледиця.

Періоди похолодання спостерігалися 1-3 та 18-20 грудня, коли середньо-добові температури повітря виявилися на 2-7º нижчими за багаторічні показники.

Сніговий покрив зберігався протягом всього місяця і станом на 30 грудня залягав суцільним рівномірним шаром середньою висотою 20-26 см, місцями у південно-західних районах 10 см.

Ґрунт на кінець грудня на більшій частині території був талий, у східних та південних районах глибина промерзання становила 4-11 см.

Середньомісячна температура повітря склала 2,3-3,6º морозу і була на 1º вища середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря підвищувалась до 2-3º тепла, мінімальна знижувалась до 13-15º морозу. За останні 40 років спостережень подібним за температурним режимом грудень був у 1990, 2014 та 2016 роках.

Кількість опадів за місяць дорівнювала 40-61 мм (77-116% від норми).

У першій декаді місяця на великих річках області спостерігались коливання рівнів води з добовою інтенсивністю 1-20 см, пов’язані з процесами льодоутворення. В подальшому після встановлення неповного льодоставу коливання рівнів знизились до 1-7 см за добу.

На р. Десна біля м. Чернігів рівень води за місяць підвищився на 35 см і на 8 годину 31 грудня становив 193 см над нулем поста. На річці спостерігався неповний льодостав 6 балів.

На р. Дніпро біля с. Неданчичі рівень води протягом місяця залишився на тій самій відмітці, що і на початку місяця – 302 см над нулем поста.

На р. Сейм біля с. Мутин рівень води протягом місяця підвищився на 45 см і станом на 31.12 досяг відмітки 475 см над нулем поста.

На р. Снов біля м. Сновськ протягом місяця рівень води підвищився на 23 см і на 8 годину 31.12 досяг відмітки 33 см над нулем поста.

 

Робота водогосподарського комплексу

Протягом грудня проведено плановий відбір проб води на річках Десна, Судость, Стрижень, Білоус. Якість поверхневих вод, відібраних Деснянським БУВР у грудні 2018, відповідає вимогам, які пред’являються до водних об’єктів рибогосподарського призначення за винятком заліза загального, марганцю, нітрит-іонів. Перевищення таких показників як залізо загальне та особливо марганцю, пояснюється переважно природними факторами: за рахунок їхнього вимивання з кристалічних порід українського щита і проходженням річкових водних об’єктів області по заболоченій і лісистій місцевості.

Забруднення нітрит-іонами пов’язане з антропогенними джерелами забруднення, які надходять з підприємств комунального господарства і промислових підприємств.

Режими роботи у осінньо-зимовий період 2018-2019 встановлені на 8 водосховищах, в тому числі на 6 орендованих.

Постійно проводиться спостереження за гідрологічною ситуацією.

Водогосподарська обстановка перебуває під контролем функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту у підсистемі протипаводкових заходів Деснянського БУВР. Аварійних ситуацій на водних об’єктах та гідротехнічних спорудах не зафіксовано.