Водогосподарська обстановка в зоні діяльності Деснянського БУВР за вересень 2018 року

Гідрометеорологічна обстановка

У вересні переважала тепла, часом дуже тепла, погода з опадами та грозами в окремі дні. Періоди похолодання зареєстровані 23-27 та 30 вересня. У ці дні середньодобові температури повітря були на 1-3º нижчими середніх багаторічних значень або близькими до них. Часом відмічались ранкові тумани, в останній день місяця у північних та північно-східних районах утворювалась ожеледь.              26 вересня на висоті 2 см над ґрунтом, 30 вересня на поверхні ґрунту та місцями і у повітрі, спостерігалися заморозки.

Середньомісячна температура повітря склала 16-17º тепла, на 3-4º вища середніх багаторічних показників. Максимальна температура повітря підвищувалась до 31-34º, мінімальна знижувалась до 0-1º, місцями до 2º морозу. На поверхні ґрунту заморозки були інтенсивністю до 1º, на висоті 2 см над поверхнею ґрунту до 1-4º.

Стійкий перехід середньодобової температури повітря через +15º здійснився 23 вересня, на 16-19 днів пізніше багаторічних дат.     24-25 вересня здійснився стійкий перехід середньодобової температури повітря через +10º, на 4-9 днів раніше середніх багаторічних дат, у південно-західних районах 30 вересня,  раніше на 3 дні.

За останні 40 років спостережень дещо подібним за температурним режимом вересень був на більшій частині території у 1994 та 2009 роках.

Опадів за місяць випало 31-42 мм (61-86% від норми), місцями у північних та північно-східних районах 26-27 мм (48-57% від норми).

Протягом вересня на великих річках області рівні води продовжували знижуватись з інтенсивністю 1-4 см на добу.

На р.Десна біля м.Чернігів рівень води за місяць в цілому знизився  на 37 см і на 30 вересня досяг відмітки 107 см над нулем поста.

На р.Дніпро біля с.Неданчичі рівень води протягом вересня знизився 24 см і на 8 годину 30 вересня досяг відмітки 263 см над нулем поста.

На р.Сейм біля с.Мутин рівень води протягом вересня знизився 49 см і на 8 годину 30 вересня досяг відмітки 384 см над нулем поста.

На р.Снов біля м.Сновськ протягом місяця рівень води знизився на 39 см і на 8 годину 30 вересня досяг відмітки 17 см над нулем поста.

 

Робота водогосподарського комплексу

Протягом вересня проведено плановий відбір проб води на річках Десна, Судость, Стрижень, Білоус. Якість поверхневих вод, відібраних Деснянським БУВР у вересні 2018, відповідає вимогам, які пред’являються до водних об’єктів рибогосподарського призначення за винятком заліза загального, марганцю, нітрит-іонів. Перевищення таких показників як залізо загальне та особливо марганцю, пояснюється переважно природними факторами: за рахунок їхнього вимивання з кристалічних порід українського щита і проходженням річкових водних об’єктів області по заболоченій і лісистій місцевості.

Забруднення нітрит-іонами пов’язане з антропогенними джерелами забруднення, які надходять з підприємств комунального господарства і промислових підприємств.

Станом на 01.10.2018 наповнення водосховищ становить 50-100%, забір води водокористувачами з водосховищ не здійснюється.

На 4 орендованих водосховищах, на яких здійснюється спеціальне водокористування для рибогосподарських потреб, дотримуються встановлені режими роботи.

Режим роботи каналів та ГТС – відповідно до умов сезонного періоду, згідно встановлених режимів.

Постійно проводиться спостереження за гідрологічною ситуацією.

Водогосподарська обстановка перебуває під контролем функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту у підсистемі протипаводкових заходів Деснянського БУВР. Аварійних ситуацій на водних об’єктах та гідротехнічних спорудах не зафіксовано.