Перелік пунктів моніторингу масивів поверхневих вод у частині проведення Деснянським БУВР вимірювання вмісту забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод транскордонних ділянках водотоків, визначених відповідно міждержавних угод про співробітництво транскордонних водних об'єктів

Ведення державного моніторингу поверхневих вод в зоні діяльності басейнового управління здійснює лабораторія моніторингу вод та ґрунтів Деснянського БУВР, яка розмістилась в оновлених приміщеннях після капітального ремонту за адресою пр. Перемоги 39-А (свідоцтво про визнання технічної компетентності №LB-08-20 від 18 березня 2020 р. чинне до 18 березня 2023 р.)

Основною метою та завданням лабораторії є здійснення контролю якості масивів поверхневих вод за хімічними та фізико-хімічними показниками відповідно до наказу Держводагентства України № 587 від 24.06.2020, яким затверджено перелік пунктів моніторингу масивів поверхневих вод у частині проведення Держводагентством вимірювань вмісту забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод.

Лабораторія забезпечує виконання спостережень за якістю поверхневої води по 28 хімічним показникам на 9 транскордонних масивах поверхневих вод річок Дніпро, Сож, Десна, Ірпа, Ревна, Снова, Цата, Судость у 10 пунктах моніторингу відповідно до міждержавних угод про співробітництво на транскордонних водних об’єктах.(карта)

2 пункти моніторингу у суббасейні Верхній Дніпро (на кордоні з Республікою Білорусь):

— р. Дніпро, с Камянка Ріпкінського р-ну;

— р. Сож с. Ст. Яриловичі Ріпкінського р-ну

8 пункти моніторингу у суббасейні  Десна (на кордоні з Російською Федерацією):

 • р. Десна, с. Камінь, Н.-Сіверського р-ну;
 • р. Десна, с. Мурав’ї, Н. – Сіверського р-ну;
 • р. Ірпа, с. Городок, Семенівського р-ну;
 • р. Ревна, с. Леонівка, Семенівського р-ну;
 • р. Снов, с. Гірськ, Сновського р-ну;
 • р. Снов, с. Тимоновичі, Семенівського р-ну;
 • р. Цата, с. Клюси, Сновського р-ну;
 • р. Судость, с. Грем’яч, Н. – Сіверського р-ну.

 

Дані лабораторних досліджень по пунктах моніторингу масивів поверхневих вод в частині проведення Деснянським БУВР розміщені у відкритому доступі на онлайн ресурсі Держводагентства «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України». Нині оновлення бази даних відбувається щомісяця, згідно лабораторно отриманих результатів аналізів. За зазначеним посиланням можна відповідну інформацію за останні 10 років.

Лабораторія також бере участь у контролі та розслідуванні випадків аварійного забруднення поверхневих вод шляхом відбору проб та виконання вимірювань гідрохімічних показників.

З 2021 року лабораторія Деснянського БУВР готується до виконання програми діагностичного моніторингу в зоні діяльності суббасейнів Верхній Дніпро та Десна. Наразі програма діагностичного моніторингу для річкового басейну Дніпро знаходиться на затвердженні в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України. В найближчому майбутньому це відбір та доставка проб поверхневої води за європейськими стандартами та нормативами на визначення пріоритетних забруднюючих речовин, затверджених наказом Мінприроди від 06.02.2017 №45 для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод.  Логістика проб буде здійснюватись в одну з чотирьох найсучасніших гідрохімічних лабораторій Держводагенства — у Міжрегіональний офісу захисних масивів дніпровських водосховищ м. Вишгород.

 Платні послуги

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1101 для підприємств-водокористувачів та орендарів ставків для рибогосподарських потреб лабораторія, на платній основі, проводить визначення показників якості поверхневих, підземних (ґрунтових), зворотних (дренажних, стічних) вод, вказаних в Сфері технічної компетенції лабораторії, згідно затверджених калькуляцій.

Для організацій, підприємств, землевласників, фермерських господарств, зацікавлених у веденні сільського господарства лабораторія моніторингу вод та ґрунтів виконує агрохімічне дослідження ґрунту з метою визначення його складу та фізико-хімічних властивостей, а саме:

 • гумус (органічна речовина);
 • мікроагрегатний і гранулометричний склад ґрунту;
 • водневий показник (рН) сольової витяжки.

Ознайомитися з повним переліком послуг, які надає Деснянське басейнове управління водних ресурсів ви можете натиснувши це посилання.