Чому зростає рівень води в річці Білоус?

До Деснянського басейнового управління водних ресурсів у липні зросла кількість звернень громадян з приводу підтоплення домогосподарств та прибудинкових територій водами річки Білоус.

За даними гідрологічних спостережень, з 17.07.2018 на річці Білоус відбулося різке підвищення рівнів води. Найвищий рівень по посту «Кошівка» було досягнуто 25.07.2018, він склав 336 см (при цьому рівень виходу води на заплаву становить 350 см). Станом на 26.07.2018 рівень дещо знизився і становить 330 см.

Основна причина – велика кількість атмосферних опадів. Так, за даними метеомайданчика Чернігівського МУВГ, починаючи з 15.07 по місту Чернігів і його околицях випало близько 150 мм опадів. Оскільки річка має атмосферне живлення, то ці опади значно вплинули на рівень води.

Крім того, внаслідок значного господарського освоєння та масової забудови, заплава річки (особливо поблизу м. Чернігів) зазнає значного антропогенного навантаження. Основними причинами порушення функціонування р. Білоус як природного водотоку є стічні води, що надходять з урбанізованих територій, засмічення русла та заплави річки поваленими деревами та побутовим сміттям. Місцями в межах русла річки Білоус спостерігаються затори з повалених дерев і сміття, що утруднює природний стік води.

Організація робіт у галузі регулювання водних відносин, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій та стихійного лиха, погіршенням якості вод або їх шкідливою дією, залучення у встановленому порядку до цієї роботи підприємств, установ і організацій, відповідно до п. 5 ст. 10 Водного кодексу України, належить до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад.

Довідково:

Білоус – мала річка, що належить до басейну Десни і є її правою притокою першого порядку. Річка протікає по території Ріпкинського і Чернігівського районів Чернігівської області. Довжина річки – 56,9 км, площа водозбору 614 км2. Річка має п’ять приток довжиною понад 10 км – річки Хохла, Свишень, Струга, Рудка, Ільгівка, загальна довжина яких 138,7 км. Власний стік річки зарегульований помірно (4 руслові ставки).